חיפוש באתר
 

חדשות


 
מועדון לקוחות למחזיקי
כרטיס חבר ההתאחדות
 
 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 
 

 


 
 
 
 

הכותבת: אורנית יונה, תזונאית קלינית B.Sc, ברשת סטודיו C , סניף רמת-גן.

באדיבות מזון+

 

אלו שסובלים ממיגרנות יודעים שלא מדובר על כאב ראש קל אלא על הפסקה ביכולת לתפקד. מיגרנות פוגעות בכ- 18% מכלל הנשים, על 6% מכלל הגברים ועל 4% מהילדים ומובילות להעדרויות רבות מימי עבודה ולהפרעות קשות בתפקוד. שלושת המאפיינים העיקריים של מיגרנה המבדילים אותה מכאבי ראש אחרים הם חוסר תפקוד, בחילות ורגישות לאור. אם נכנס לפיזיולוגיה, הסיבות למיגרנה רבות, מיגרנה נובעת מכיווץ והרחבה של כלי דם באיזור המוח כתוצאה מחוסר חמצן, דלקת או שינויים הורמונליים ועצביים ויש לה גם בסיס גנטי. לכן, מופיעה אצל נשים רבות לפני מחזור, בזמן סטרס ולחץ רב וכתוצאה ממשקאות ומזונות מסויימים העלולים לעורר אותה. במאמר הבא אני אסקור את הגורמים התזונתיים המשפיעים על תדירות ועוצמת מיגרנות ואתן טיפים כיצד לטפל במיגרנה ולהפחית את עצמתה.
האם יש קשר בין השמנה למיגרנות?
כאשר בדקו את הקשר בין השמנה לכאבי ראש מצאו כי ב- BMI 20 קיים הסיכון הנמוך
ביותר לפתח כאבי ראש, ב-BMI 30 ישנה עליה של 35% בסיכון וב- BMI מעל 40 ישנה עלייה של 80% בסיכון לפתח כאבי ראש. עם זאת לא נמצא קשר ישיר בין השמנה למיגרנה באופן ספציפי.
אילו מזונות עלולים לעורר מיגרנה אצל אנשים הסובלים ממגרנות?
קפאין - צריכה של למעלה מ- 200 מ"ג קפאין ביום מביאה לבעיות ספיגה, דפיקות לב, רעד וכאבי ראש. כאב הראש מתחיל בד"כ 24-48 שעות מהפסקת הצריכה, כיווץ כלי הדם במוח במהלך צריכת הקפאין מלווה בהרחבה חוזרת של כלי הדם ועלייה בזרימת הדם בעורקים. גם משככי כאבים המכילים קפאין כמו אנסין ואקסדרין (כ-30-50 מ"ג קפאין) מביאים להתמכרות לקפאין. גם אצל ילדים נמצאה התמכרות לקפאין וכאבי ראש בעת ההפסקה בעיקר שהיה מדובר על קפאין מקולה לשתייה ומשוקולד. במחקר שנעשה על ילדים מצאו כי ניתן להפסיק את השימוש בקפאין גם ללא כאבי הראש הנלווים להפסקה על ידי הורדה הדרגתית של הכמויות – כוס קולה פחות כל יום.
אלכוהול – כולנו מכירים כאבי ראש מסוג הנגאובר אך לא מדובר במיגרנה, מסתבר כי ללא קשר להנגאובר אלכוהול בפני עצמו עלול להוות טריגר להתחלת מיגרנה אצל אנשים הרגישים למיגרנות ובייחוד יין אדום. משקאות אלכוהוליים מכילים סולפיטים, היסטמין, פנילאתילאמין, תיראמין, פנולים פלבנואידים המעוררים מיגרנה אך נמצא כי גם לאתנול בפני עצמו יש תפקיד במנגנון המיגרנה. אין וודאות לגבי כמות האלכוהול הנדרשת ע"מ לעורר התקף מיגרנה ואין המלצה להימנע לחלוטין מצריכת אלכוהול מאחר שצריכת כוס אלכוהול תורמת להגנה מפני מחלות לב.
צום – הימנעות מאכילה לאורך שעות נמצא כמעורר מיגרנות דרך הפרשה של הורמונים ונוירוטרנסמיטורים המופרשים במצבי סטרס. לכן מומלץ לסובלים ממיגרנה לאכול בצורה מסודרת ארוחות קטנות לעיתים תכופות.
מונוסודיום גלוטמט - חומר זה אשר נמצא באבקות מרק למיניהם ורטבים שונים, מעורר מיגרנות רק ב-1.8% מהאוכלוסייה כאשר נצרך בכמויות גדולות ועל בטן ריקה.
גבינות שמנות ונקניקים מעובדים – חומרים אלו מכילים ניטריטים וניטרטים אשר גם הם עלולים לעורר מיגרנה באנשים אשר רגישים למיגרנות.
יש עוד מזונות רבים המעוררים מיגרנה כולל שוקולד, בשרים מעובדים, חומרים משמרים וכדומה. עם זאת ההמלצה היא לערוך יומן מזון ולראות לאחר איזה מזון מופיעה המיגרנה ולא לנסות להפחית את כל המזונות החשודים. הפחתה של כל המזונות החשודים במקום בדיקה מעמיקה עלולה לגרום לחסרים תזונתיים והפרעות בריאותיות נוספות.
מה כדאי לעשות על מנת להימנע ממיגרנה?
• יש להקפיד על שתייה מספקת של מים במהלך היום בייחוד בחודשי הקיץ. התייבשות גורמת לכיווץ כלי הדם ומפעילה קולטנים של כאב באיזור הראש.
• יש להקפיד על ארוחות מסודרות וקטנות לעיתים תכופות. גם אי אכילה של מספר שעות גורמת לסטרס בגוף. סטרס גורם להפרשה של מתווכי דלקת מאיזור יותרת הכליה ומעלה את רמות הדלקת בגוף, דלקת בעצבים סביב כלי הדם באיזור הפנים והראש מעוררת כאבי ראש ומיגרנות.
• יש להפחית צריכת גבינות שמנות ונקניקים שמנים מאחר שאלו מכילים ניטרטים וניטריטים אשר עלולים להגביר מיגרנה אצל אנשים הרגישים למיגרנות.
• בעת מיגרנה נסו להימנע מצריכת אלכוהול אשר עלול גם הוא להחמיר את המיגרנה.
• היזהרו מתרופות - שימוש ממושך בתרופות משככות כאבים לטיפול במיגרנה אינו מועיל בטווח הארוך ואף גורם לרעילות ולכאבי ראש חוזרים ונשנים. לכן קיימת חשיבות להרחקת טריגרים דיאטטיים למיגרנה, הפחתת סטרס וטיפולים אלטרנטיביים לפני התחלת הטיפול התרופתי.
• הירגעו – כפי שהסברתי קודם, סטרס מעורר דלקת אשר גורמת למיגרנה. מצאו זמן לנוח במהלך היום, להתנתק, הרשמו לחוג או למדו מדיטציה. כל שיטה שתסייע לכם להרגע ולשכוח מההיסטריה של היום תפחית את תדירות המיגרנות.
• מומלץ למלא יומנים מדויקים של הרגלי האכילה וכאבי הראש ע"מ לאתר טריגרים ספציפיים במזון אשר אנו רגישים אליהם באופן ספציפי וכך נוכל להורידם מהתפריט.
• קחו מגנזיום ו- B2 ריבופלאבין - מחקרים מראים כי צריכת השניים לפחות ל – 3 חודשים ומעלה מורידה משמעותית את תדירות המיגרנות ואת צריכת משככי הכאבים.
• נסו דיקור סיני - תתפלאו אך קיימים מחקרים רבים המוכיחים את היעילות של הדיקור הסיני במניעת מיגרנות וכאבים.

הערה וטיפ: בטיפול בפסיכודרמה, מטפלים במיגרנה על ידי שיחה עם המיגרנה, ברגע שמזהים שהמיגרנה באה לעצור אותנו מהלחץ שנשאבנו לתוכו ומאלצת אותנו לא לעשות דבר היא בעצם עוזרת לנו להרגע. נסו לעשות עצירות בחיים ולנוח מידי פעם כדי שלא תצטרכו את המיגרנה שתזכיר לכם ש"מותר לכם לעשות כלום".

 


 

 
הצעות עבודה אחרונות
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש קונדיטור
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש אופה
  מידע נוסף
   
דרוש טבח
  מידע נוסף
   
דרוש שף
  מידע נוסף
   
דרוש שף קונדיטור
  מידע נוסף
   
דרושים קונדיטורים
  מידע נוסף
   
דרושים עובדי מטבח
  מידע נוסף
   
דרוש סושי מן
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרושים סו שפים, טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש סו שף
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
קונדיטורים ועובדי מטבח
  מידע נוסף
   
דרוש אופה
  מידע נוסף
   
דרוש שף / שפית
  מידע נוסף
   
דרוש טבח
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים וקונדיטורים
  מידע נוסף
   
סו שף
  מידע נוסף
   
קונדיטור /ת
  מידע נוסף
   
קונדיטור /ת
  מידע נוסף
   
אחראי\ת מטבח קר
  מידע נוסף
   
סו שף
  מידע נוסף
   
קונדיטור/ית
  מידע נוסף
   
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
 
Bookmark and Share
 


 
מועדון לקוחות למחזיקי
כרטיס חבר ההתאחדות
 
  


 


 

 


 


  


 


 


   


 


 


  


 


 
 
כל הזכויות שמורות © ICPA  התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל    I    טלפון: 08-6227876    icpa.israel@gmail.com    I

לייבסיטי - בניית אתרים