חיפוש באתר
 

חדשות


 
מועדון לקוחות למחזיקי
כרטיס חבר ההתאחדות
 
 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 
 

 


 
 
מדור משפטי / מלי מויאל-אילוז, עורכת דין למשפט בתחום דיני עבודה

לשמור היטב על התלוש


אנחנו נוטים לזרוק את תלוש השכר אי שם במגירה עלומה ולא יודעים, שהוא בעצם אחד המסמכים החשובים עבור העובד השכיר. בלעדיו, הוא יתקשה לקבל את זכויותיו ובבוא הזמן, בעת מצוקה, לתבוע את המגיע לו
 

רבים מאיתנו מקבלים תלוש שכר מידי חודש. תלוש השכר, במקרה הטוב, יתויק בקלסר ובמקרה הפחות טוב, יקופל ויונח היכן שהוא. עיון בתלוש השכר מאפשר לכם לדעת האם המעסיק שלכם משלם את מלוא הזכויות המגיעות לכם וכי מלוא זכויותיכם מוגנות.
ביום  1.2.2009 נכנס לתוקף תיקון מספר 24 לחוק הגנת השכר, התשי"ח-1958 (להלן – "החוק"), אחד השינויים החוקתיים החברתיים המשמעותיים שחוקקו בשנים האחרונות.  התיקון קובע את חובת המעביד למתן תלוש שכר לעובד, הכולל את הפרטים שנכללו בתוספת לחוק. עוד נקבע במסגרת התיקון האמור תיקונים נוספים הנוגעים לדרכי מסירת התלוש ורישום שעות עבודה, ניכויים אסורים וכן הוראות בדבר סנקציות פליליות ואזרחיות על אי קיום החוק.
מכוח החוק, נגזרת חובתו של המעסיק בניהול פנקס שכר ומסירת תלוש השכר לעובד עד ליום התשיעי לכל חודש. הסנקציה בגין הפרה חקוקה למעסיק אשר לא עמד במועדים שנקבעו כאמור למסירת תלוש השכר לעובדו ו/או לא ערך תלוש השכר בהתאם לקבוע הדין, נחשב למעסיק העובר עבירה פלילית. לא רק זה אלא שלעובד עומדת האפשרות לתבוע את מעסיקו ולקבל פיצוי של עד 5,000 שקלים בשל כל תלוש שכר שלא נמסר לו.
בפסק הדין פ' 34754-03/11 מדינת ישראל נ' גני אליזה בע"מ ואח'. גזר בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קנס כספי חסר תקדים על החברה בסך 35,750 שקלים, זאת בנוסף לסך של 86,070 שקלים על תנאי למשך שנתיים בגין הפרה ואי קיום הקבוע בדין כאמור. בהתאם לפסיקת בית הדין האזורי כל עבירה על חוק הגנת השכר, הנוגעת לאי פירוט שעות העבודה והשכר, הינה עבירה שיש להתייחס אליה בחומרה. כמו-כן, טענה בדבר כשל טכני של פירוט נתוני השכר אנא מתקבלת על הדעת שכן צריכה להיעשות בשקיפות מלאה של המעסיק כלפי העובד לרבות כאשר נוגע לזכויותיו הבסיסיות של העובד ובכלל לשכר המגיע להם על פי דין.
כאשר עובד יזדקק לקבל זכויות מהמוסד לביטוח לאומי הוא יחויב להציג את תלוש המשכורת שלו לצורך מימוש זכיותיו. כך למשל, עובדת שילדה או עובד שפוטר והוא זכאי לדמי אבטלה וכיוצא באלה.

אילו פרטים חייבים להופיע בתלוש השכר?
  • פרטיו האישיים של העובד: שם פרטי, שם משפחה, תעודת זהות ואלו של המעביד: שם המעביד, מספר  הזיהוי שלו או מספר התאגיד או עוסק מורשה, מען מקום העבודה או עסקו של המעביד.
  • תאריך תחילת ההעסקה, צריך שיצוין במפורש וותק מצטבר אצל המעביד או במקום העבודה, לפי הגבוה מבניהם.
  • היקף המשרה - עובד חודשי: היקף המשרה.  עובד שעות/עובד יומי/עובד קבלני: סכום הבסיס שלפיו משולם השכר.
  • תקופת התשלום - התקופה הקלנדארית שבעדה שולם השכר או לחילופין מספר ימי העבודה ושעות העבודה במקום העבודה בתקופה שבעדה שולם השכר.
  •  ימי חופשה ויתרת ימי חופשה.
  •  ימי מחלה ויתרת ימי מחלה.
  • השכר ששולם לעובד- תעריף השכר המשולם לעובד עבור שעת עבודה רגילה, השכר הרגיל; תשלומים אחרים, נוסף על השכר הרגיל, כולל גמול שעות נוספות ומנוחה שבועית, דמי הבראה כמות ועלות , דמי חופשה ודמי מחלה.
כחלק מתיקון 24 לחוק, קיימת חובת הצגת תשלום נסיעות כרכיב בתלוש המשכורת. ניכויים: מס הכנסה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות ומס בריאות, קופת גמל וניכויים אחרים.
 
  • על קצה המזלג נזכיר כי הפרשות לקופות גמל  המיועדות  לקופת גמל, תכנית פנסיה, ביטוח מנהלים או קרן השתלמות, מורכבות משני מרכיבים: סכום ההשתתפות של העובד, המנוכה מהשכר, והפרשות המעסיק. בקשו הסבר ובירור מחשב השכר.
  • פירוט שכר המינימום - יש לציין בתלוש את שכר המינימום לחודש ושכר מינימום לשעה, לפי  חוק שכר מינימום, המעודכנים למועד התשלום בפועל ואשר מתפרסמים מעת לעת.
 
חשוב לזכור שלכל העלאה במשכורת הבסיסית, גם הקטנה ביותר, יש משמעויות מבחינת הסכומים המופרשים דרך תשלום השכר כמו-כן בהקשר זה יצוין כי לנקודות הזיכוי משמעות כספית רבה, שכן לפיהן נקבע גובה המס שינוכה מהמשכורת שלכם. הן נקבעות על פי חוק, אך כדאי לוודא שהן ממוצות.
 
 
 
יובהר כי האמור במאמר זה מיועד למתן מידע כללי בלבד ואינו מהווה מתן חוות דעת ו/או ייעוץ מקצועי ו/או משפטי ולפני הסתמכות על המידע במאמר זה יש להיוועץ בעורכי דין.
לייעוץ ראשוני בלבד ניתן לפנות לכתובת המייל המופיעה מטה. רעיונות  לנושאים הבאים ו/או משובים יתקבלו בברכה.


malimoyyal@gmail.com

 
הצעות עבודה אחרונות
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש קונדיטור
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש אופה
  מידע נוסף
   
דרוש טבח
  מידע נוסף
   
דרוש שף
  מידע נוסף
   
דרוש שף קונדיטור
  מידע נוסף
   
דרושים קונדיטורים
  מידע נוסף
   
דרושים עובדי מטבח
  מידע נוסף
   
דרוש סושי מן
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרושים סו שפים, טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש סו שף
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
קונדיטורים ועובדי מטבח
  מידע נוסף
   
דרוש אופה
  מידע נוסף
   
דרוש שף / שפית
  מידע נוסף
   
דרוש טבח
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים וקונדיטורים
  מידע נוסף
   
סו שף
  מידע נוסף
   
קונדיטור /ת
  מידע נוסף
   
קונדיטור /ת
  מידע נוסף
   
אחראי\ת מטבח קר
  מידע נוסף
   
סו שף
  מידע נוסף
   
קונדיטור/ית
  מידע נוסף
   
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
 
Bookmark and Share
 


 
מועדון לקוחות למחזיקי
כרטיס חבר ההתאחדות
 
  


 


 

 


 


  


 


 


   


 


 


  


 


 
 
כל הזכויות שמורות © ICPA  התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל    I    טלפון: 08-6227876    icpa.israel@gmail.com    I

לייבסיטי - בניית אתרים