חיפוש באתר
 

חדשות


 
מועדון לקוחות למחזיקי
כרטיס חבר ההתאחדות
 
 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 
 

 


 
 

פתיחת עסק משלכם – כך תעשו זאת נכון

 

סיימתם בהצלחה את הלימודים וכעת אתם מבקשים להגשים חלום: עסק משלכם. כך תתנהלו נכון למן ההתחלה / כתבה ראשונה בסדרה

 

מלי מויאל-אילוז, עו"ד
 

כל עסק מתחיל ברעיון ובחלום קטן שעם מחשבה ותכנון נכון וזהיר יכול להתגשם למציאות.
עם החלום והחזרה למציאות והניסיון להוציאו לפועל מצטרפות דילמות רבות הנוגעת לאין ספור מישורים ביניהם משפטיים. ננסה לגעת במספר נושאים מרכזיים שיש לקחתם בחשבון טרם הצלילה למים העמוקים.
ייעוץ נכון הינו הכרחי בשלב התחלת הקמת העסק עוד משלב התכנוני וחשוב לאורך כל זמן אורך חיי העסק וזאת מאחר והסיכונים אליהם נחשף כל עסק הם רבים כגון חוזים והתקשרויות נכונים מול ספקים, גיוס עובדים והעסקתם על-פי דין, גביית כספים ו/או חובות והחשוב ביותר אופן וצורת ההתאגדות אשר אופן ההתאגדות באמצעותו פועל העסק ישנם משמעויות מיסויות ונפרט את הצורות הבולטות ביותר להלן.
 

spinheike / PIXABAYצילום הדמייה

.

כפי שציינו ההקמה הינו השלב הקריטי והמשמעותי ביותר בחיי העסק ובניהולו. למעשה, ככל שתטיבו להשקיע מחשבה בשלב ההקמה של העסק כך תוכלו להפעילו ולנהלו בצורה מיטבית, נכונה ורווחית יותר בהמשך. ניתן להמשיל את הקמת העסק להקמת בניין. ככל שנשקיע יותר משאבים בבניית בסיס איכותי ויסודות חזקים כך נוכל לבנות את הבניין ראשית עם יסודות חזקים ואיתנים ומשם לבניין גבוה יציב ואיכותי יותר. קיצורי דרך בעניין זה, כמו גם בעניינים אחרים, עשויים לגרום לכם ולעסק אובדן הכנסות בהמשך, תביעות משפטיות כמו תביעות מצד עובדים, שותפים או לקוחות, גניבת רעיונות ואבטחת מידע ובכלל.
 
1. ההתאגדות
 
לבחירת דרך ההתאגדות ישנה השפעה רבה על ההתנהלות העסקית ועל המשמעויות המיסויות והמשפטיות של כל עסק. דרכי ההתאגדות הנפוצות הינן: עוסק מורשה, שותפות או חברה בע"מ (קיימות דרכי התאגדות נוספות אולם נציג רק את אלו הנפוצות).
א.         עוסק מורשה - ייסוד העסק באמצעות פתיחת תיקים ברשויות המיסים. זוהי המסגרת הפשוטה ביותר לניהול עסק (למעט עוסק פטור) אולם הפעלת עסק במסגרת זו טומנת בחובה משמעויות מיסויות כפי שאלו חלות על העוסק כפרט באופן אישי. חסרון מובהק בייסוד העסק בדרך של עוסק מורשה הינו האפשרות של נושי העסק לגבות את החוב כלפיהם כנגד נכסי העוסק באופן אישי.
עסק בבעלות יחיד אשר כל האחריות מוטלת עליו (גם הפלילית וגם האזרחית) מאחר הניהול נעשה על ידי הבעלים של העסק, ונטל המיסוי מוטל רק עליו. במקרה של פשיטת רגל אפשר לרדת לנכסיו האישיים.
 
ב.         שותפות - ייסוד העסק באמצעות התקשרות הסכמית בין מספר שותפים. אומנם, על פי הדין, אין חובה כי ייסוד השותפות ייעשה באמצעות עריכת הסכם בכתב בין השותפים, אולם רצוי מאוד שהיחסים בין השותפים, הזכויות, החובות והקשרים המשפטיים יעוגנו בהסכם. ניתן לפעול לרישום השותפות דרך רשם השותפויות.
 
ג.         חברה בע"מ - חברה בע"מ היא גוף משפטי הקיים מתוקף חוק החברות. רישום חברה בע"מ הינה פעולה משפטית המבוצעת ברשם החברות ויש להקפיד כי מסמך ההתאגדות המהותי ביותר - תקנון החברה, תואם את מטרותיו של העסק המוקם. כאשר מייסד החברה הינו אדם יחיד ישנה אפשרות להקמת חברת יחיד במסלול מקוצר. חברה בע"מ נדרשת להגיש דין וחשבון שנתי וכן לשלם אגרה שנתית לרשם החברות. חברה בע"מ דורשת טיפול משפטי וחשבונאי שוטף במהלך ניהול עסקיה. כאשר מניות החברה מיועדות להיות מוקצות למספר אנשים רצוי מאוד לערוך הסכם בעלי מניות או הסכם מייסדים אשר יסדיר את היחסים בין בעלי המניות המייסדים לבין עצמם. החברה הינה אישיות משפטית לכל דבר ועניין.
 צילום הדמייה:  skeeze / PIXABAY


החברה היא בד"כ "בעירבון מוגבל", כלומר לחברה התחייבויות מוגבלות, בהתאם להון המניות שלה אשר בעלי המניות ערבים לחובותיה של החברה עד גובה הון המניות הבלתי נפרע של כל אחד מבעלי המניות. מאחר והחברה היא "בעירבון מוגבל" היא אחראית באופן בלעדי לפעולותיה, ולא בעלי המניות. במקרים שבעלי המניות של החברה נקטו בסיכונים בלתי סבירים, ישנה אפשרות ל"הרמת מסך", או "הצצה מעבר לפרגוד", כך שניתן לחייב את בעלי המניות באופן אישי. להליך כזה ישנו ערכאה שיפוטית ספציפית שרק לאחר אישור כי בעלי המניות אכן נקטו הצעדים בלתי סבירים ניתן יהיה "להגיע" אל בעלי המניות באופן אישי.   
 
את מניות החברה אפשר למכור ואף להעביר בירושה. את החברה מנהל דירקטוריון (בחברות פרטיות בד"כ בעלי המניות) אשר ממונה על ידי בעלי המניות. פעם בשנה ולעיתים אף יותר מתכנסת אסיפה כללית של בעלי המניות. באסיפה זו בד"כ מתקבלות החלטות הנוגעות להמשך פעילותה של החברה.

 
כאשר אנו מתלבטים באיזו צורה לנהל את העסק בין דרך עוסק מורשה בין בדרך של הקמת חברה בע"מ יש להבחין כי בין צורות אלו ישנם השלכות מסויות, עוסק מורשה מדובר שיעורי המס השולי ובחברה בע"מ במס חברות שבעת לידי ביטוי גם בשעת חלוקת דיבידנד. כמו כן יש לקחת בחשבון כי חברה בע"מ מחויבת בהנהלת חשבונות כפולה ,כך שלמעשה עלויות ניהול החשבונות הם גבוהות יותר. בנוסף לזאת ישנם עלויות נוספות כגון עלויות הקמה כגון: עו"ד, רישום החברה ועוד.    
כמו כן חברה בע"מ חייבת להגיש מאזן מבוקר על ידי רואה חשבון לעומת עוסק מורשה שחייב בדוח שנתי בלבד.
 
 
 
יובהר כי האמור במאמר זה מיועד למתן מידע כללי בלבד ואינו מהווה מתן חוות דעת ו/או ייעוץ מקצועי ו/או משפטי ולפני הסתמכות על המידע במאמר זה יש להיוועץ בעורכי דין.
לייעוץ ראשוני בלבד ללא עלות ניתן לפנות לכתובת המייל המופיעה מטה.
רעיונות לנושאים הבאים ו/או משובים יתקבלו בברכה.
שלכם,
מלי מויאל-אילוז, עו"ד
malimoyyal@gmail.com

הצעות עבודה אחרונות
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש קונדיטור
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש אופה
  מידע נוסף
   
דרוש טבח
  מידע נוסף
   
דרוש שף
  מידע נוסף
   
דרוש שף קונדיטור
  מידע נוסף
   
דרושים קונדיטורים
  מידע נוסף
   
דרושים עובדי מטבח
  מידע נוסף
   
דרוש סושי מן
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
דרושים סו שפים, טבחים
  מידע נוסף
   
דרוש סו שף
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים
  מידע נוסף
   
קונדיטורים ועובדי מטבח
  מידע נוסף
   
דרוש אופה
  מידע נוסף
   
דרוש שף / שפית
  מידע נוסף
   
דרוש טבח
  מידע נוסף
   
דרושים טבחים וקונדיטורים
  מידע נוסף
   
סו שף
  מידע נוסף
   
קונדיטור /ת
  מידע נוסף
   
קונדיטור /ת
  מידע נוסף
   
אחראי\ת מטבח קר
  מידע נוסף
   
סו שף
  מידע נוסף
   
קונדיטור/ית
  מידע נוסף
   
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
 
Bookmark and Share
 


 
מועדון לקוחות למחזיקי
כרטיס חבר ההתאחדות
 
  


 


 

 


 


  


 


 


   


 


 


  


 


 
 
כל הזכויות שמורות © ICPA  התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל    I    טלפון: 08-6227876    icpa.israel@gmail.com    I

לייבסיטי - בניית אתרים